دانستنی های جالب در مورد شرایط فشردگی اعضاء در انواع قاب فولادی
خرید بک لینک ارزان

# شرایط فشردگی اعضاء در انواع قاب فولادی

 

 

۱- قاب خمشی معمولی:

چون از این قاب و اتصالاتش در برابر زلزله انتظار شکلپذیری نداریم پس اصلا عضو فیوز هم وجود ندارد و کلیه مقاطع صرفا فشرده باشند کافی است، بنابراین در این قاب استفاده از ورق تقویت به شرط فشرده بودن مجاز است (جوش ورق تقویت هم میتواند منقطع باشد).

۲- قاب خمشی متوسط و ویژه:

در این دو نوع قاب در برابر زلزله انتظار شکلپذیری داریم و دو انتهای تیرها فیوز سازه ای بوده و در برابر نیروهای شدید زلزله با تشکیل مفصل پلاستیک در این قسمتها میتواند انرژی زلزله را مستهلک کند.
بنابراین تیرها در این قابها میبایست به ترتیب فشرده لرزه ای با شکلپذیری متوسط و زیاد باشد و استفاده از ورق تقویت در این دو قاب هم غیر مجاز است.

۳-قاب مهاربندی همگرای معمولی:

از این نوع قاب هم انتظار تغییر شکلهای غیرالاستیک زیادی نمیرود لذا فشرده بودن تیرها و مهاربندهای دهانه های قابهای با مهاربند ضربدری و قطری کافی است. ولی مهاربندهای شورون (هفتی و هشتی) و تیرهای دهانه هایی که مهاربند وجود دارد بایستی فشرده لرزه ای با سطح متوسط باشد. ولی در تیرهای خارج از دهانه های مهاربندی حتی لزومی به فشرده بودن تیر نیست و از تیر لانه زنبوری هم می تونیم استفاده کنیم.

۴- قابهای مهاربندی همگرای ویژه:

در این قابها در برابر زلزله انتظار تغییرشکلهای غیرالاستیک زیاد بدون کاهش مقاومت را داریم (همین تعریف شکلپذیری می باشد) و خود عضو مهاربند به عنوان عضو فیوز می باشد (البته در ورق اتصال هم مفصل پلاستیک تشکیل میشود و به نوعی جزء فیوز است). در این نوع سیستم مهاربندی هم عضو مهاربند و هم تیرها و ستونهای دهانه های مهاربندی بایستی فشرده لرزه ای با سطح شکلپذیری زیاد باشند. پس در تیرهای مربوط به دهانه های مهاربندی به هیچ وجه از ورق تقویت نمیتونیم استفاده کنیم ولی در تیرهای خارج از دهانه های مهاربندی هیچ شرط فشردگی وجود نداره و علاوه بر تیرهای لانه زنبوری و یا تیر با ورق اتصال حتی میشود از تیر غیر فشرده و یا احیانا از تیرورق با جان لاغر هم استفاده کرد.

۵- سیستم مهاربندی واگرا:

در این نوع قاب تیر پیوند فیوز سازه ای هست و بایستی به صورت آی شکل و یا قوطی شکل ساخته شده از ورق و فشرده لرزه ای با شکلپذیری زیاد باشد. ستونهای دهانه های مهاربند شده هم باید فشرده لرزه ای با سطح شکل پذیری زیاد باشد. فقط تیر خارج تیر پیوند اگر مقطعش متفاوت باشد میتواند فشرده لرزه ای با سطح شکلپذیری متوسط هم باشد. یک نکته ای که باید دقت شود این است که هیچ عضو اضافی ای نباید به تیر پیوند متصل شود چون عملکرد تیر پیوند را مختل میکند. مثلا تیرچه ها به هیچ وجه نباید به داخل تیر پیوند وارد شود و تیرچه ها حتما بایستی موازی با تیرپیوند باشند.

 

 

منبع: سایت سد سازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *